Strona mobilna, czy wersja RWD – co wybrać?

Data dodania: 08.08.2018


Każda osoba, planująca stworzenie swojej własnej strony internetowej musi stanąć przed bardzo ważnym pytaniem – czy wybrać stronę responsywną, która w automatyczny sposób dostosuje się do ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana, a może pokusić się o stworzenie wersji, która będzie przeznaczone stricte na urządzenia mobilne? Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna i uzależniona od rodzaju strony, która jest projektowana. Jedno jest pewne – możesz poznać określone różnice między stroną RWD a stroną mobilną. Jak już wspomnieliśmy strony w typie RWD są w stanie automatycznie dopasować swój wygląd do wielkości ekranu danego urządzenia – na przykład tabletu lub telefonu. Jeżeli jednak otworzysz tą samą stronę z poziomu komputera, będziesz miał przed oczyma pełnowymiarowy portal w pełnym rozmiarze.

Strony internetowe Poznań

Czym różni się strona RWD od „zwykłej” strony internetowej? Ma ona tę zaletę, że w sposób mechaniczny dostosuje swój wygląd do wielkości ekranu, na którym jest przeglądana. Jeżeli użytkownik przegląda stronę z poziomu komputera – zobaczy pełnowymiarowy obraz, jeżeli z kolei przeniesie się na urządzenie mobilne, układ strony przekształci się w taki sposób, aby użytkownik mógł wygodnie ją przeglądać. Jest dużo zalet tego rozwiązania – należy do nich na pewno jeden panel CMS dla dwóch wersji strony. Dodatkowo twoja strona będzie prezentowała się atrakcyjnie niezależnie od tego, na jakim urządzeniu będzie oglądana. Wersja podstawowa i mobilna strony będzie posiadać ten sam adres, podobnie jest z kodem Google Analytics, możesz analizować ruch na obu wersjach strony jednocześnie. Wykonanie strony RWD jest także dużo mniejszym kosztem niż budowa stron mobilnej oraz tradycyjnej. Niestety – RWD posiada również kilka wad, należy do nich to, że należy przed publikacją strony wykonać szereg testów, sprawdzających jej funkcjonalność. Dodatkowo będziesz musiał zadecydować o tym, jakie elementy mają się tam pojawić, a jakie nie – często nie udaje się zamieścić pełnej treści.

Wersja mobilna strony jest z góry stworzona dla urządzeń mobilnych – ma całkiem inny wygląd oraz nawigowanie. Taka strona posiada także inny adres, niż strona tradycyjna. Urządzenie mobilne powinno samoczynnie sprawdzić wersję mobilną strony i otworzyć przekierowanie na nią, jeżeli korzystamy akurat z urządzenia mobilnego. Tego typu strony są na pewno mniej pojemne, niż tradycyjne i dzięki temu mogą ładować się nieco szybciej. Pamiętaj jednak, że to dwie odrębne strony, dlatego koszt ich zbudowania może być większy.

Strony internetowe Szczecin