Czy strona internetowa musi być użyteczna?

Data dodania: 08.08.2018


Czy wiesz co oznacza skrót UX? Najprościej mówiąc, chodzi o doświadczenia użytkowników sieci. Ta dziedzina pracy w branży IT wiąże się z przeprowadzaniem badań odnośnie wspomnianych wyżej doświadczeń użytkowników różnego rodzaju aplikacji oraz stron internetowych. Na podstawie danych dostarczonych przez user experience, programista ustala interfejs strony lub aplikacji oraz określa jej dokładne składowe. Ten proces sprawia, że użytkownik ma możliwość intuicyjnego poruszania się po stronie. Podsumowując – user experience jest po prostu zbiorem zasad w trakcie takiego zajęcia jak projektowanie stron internetowych.

Cały proces UX jest okraszony pracą wielu różnych osób, którzy stanowią specjalistów w swoich dziedzinach i działają z projektem na różnych płaszczyznach. Dzieje się tak po to, aby odbiorca strony, czyli przeciętny Kowalski mógł swobodnie korzystać ze strony lub aplikacji i w intuicyjny sposób poruszać się pomiędzy poszczególnymi jej częściami. Ważne jest to, aby uwaga odbiorcy była skupiona na samym wykonywaniu określonej czynności, a nie na tym, jak daną czynność wykonać. Nie powinien on zastanawiać się w co kliknąć, aby uzyskać określony wynik działania. Nad UX pracują także graficy zajmujący się web designem, którzy dopasowują elementy graficzne w taki sposób, aby nawigacja strony była jeszcze prostsza. Już na etapie wstępnych prac nad projektem współpraca powinna być wielopłaszczyznowa.

Strony internetowe Szczecin

Jaki jest najważniejszy aspekt projektowania zgodnie z zasadami UXDesignu? Na pewno chodzi o jak najwyższą użyteczność strony czy też aplikacji mobilnej. Zanim dany portal internetowy lub aplikacja zostaną opublikowane i oddane w ręce użytkowników, muszą zostać dokładnie przetestowane pod kątem swobody poruszania się po niej. Można to zrobić za pomocą różnego rodzaju narzędzi, które podkreślą mocne i słabe strony danego produktu. Jeżeli strona wymaga poprawy – testy wskażą nam elementy, które w pierwszej kolejności powinny zostać zmodyfikowane. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowana strona www nie powinna sprawiać odbiorcy większych trudności – odczucia z korzystania z niej nie mogą być negatywne. Projektowanie stron internetowych z uwzględnieniem czynników doświadczenia użytkownika jest w obecnych czasach niemal niezbędnym elementem pracy nad portalem, warto jest skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, aby od początku wejść w posiadanie funkcjonalnej strony, której nie trzeba po jakimś czasie przebudować.

Strony internetowe Poznań

Domestic and international forwarding Poland